Ahlat/Selçuklu Mezarlığına Ziyaret

YYÜ Öğrenci Konseyinden Selçuklu Mezarlığına ziyaret

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Öğrenci Konseyi tarafından yapılan organizasyonla öğrenciler Ahlat’taki Selçuklu Mezarlığını görme fırsatı buldu.

YYÜ Öğrenci Konseyinden Selçuklu Mezarlığına ziyaret

  •  

 

28 Ekim tarihinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından, öğrencilere tarihi güzellikleri ve manevi değerleri yerinde görme fırsatı sunmak ve tanıtmak amacıyla bilinen en eski islam mezarlığı olan “Ahlat Selçuklu Mezarlıklarına Ziyaret” gerçekleştirildi. Programa çoğunluğu birinci sınıf ve il dışından gelen öğrencilerden oluşan yaklaşık 350 kişinin katılımı sağlandı.                                       Programa sabah saatlerinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörlüğünce sağlanan araçlarla başlayan öğrenciler gerek yolculuk esnasında gerek ise molalarda toplu oyunlar oynayarak kaynaşma fırsatı yakaladı.
Tarihi mezarlığa gelen öğrenciler öğle yemeğinin ardından rehber tarafından program alanı, mezar taşlarının mimarisi, tarihi önem taşıyan kümbetler, mağaralar ve hamamlar hakkında bilgi edindi. Öğrenciler ile bilinen en eski İslam mezarlığının tarihi üzerine konuşmalar yapıldı, rehberler tarafından soruları cevaplandı. Tarihi güzellikler daha yakından incelendi ve fotoğraflandı.Programın sonlanması ardından dönüş yolculuğuna çıkan öğrenciler gün hakkında fikirlerini şöyle belirtti:“Tarihin bilinen en eski Müslüman mezarlığı olan Selçuklu Mezarlığını yerinde görme, bilgi edinme fırsatı yakaladık. Bunun için başta sayın rektörümüz Peyami Battal’a daha sonra bize manevi değeri bu denli yüksek tarihi alan için bilgi veren rehberlere, Öğrenci Konseyine ve emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkürler.”


BASINDAN