Konsey Başkanımızın Şehrivan Gazetesinde Çıkan İkinci Yazısı ’’DİLEK’CE’’

DİLEK’ÇE
“Sevmek fiilinden sonra gelen Dünyanın en güzel işi yardım etmektir” Ne de güzel söylemiş Avusturya’ lı Bertha von Suttner değil mi?

“Sevmek fiilinden sonra gelen Dünyanın en güzel işi yardım etmektir”  Ne de güzel söylemiş Avusturya’ lı Bertha von Suttner değil mi?

 

İster islami istersek insani bakalım –ki islami olan insanidir- sevmek de yardım etmek de şüphesiz en kârlı işlerdir ömür denen yolda..

 

         Yaradandan ötürü sevdiğimiz yaradılan ve yaradanın emriyle el uzattığımız insanlar cennet vesilesidir iki tarafta da. Bu nedenle de ehemmiyeti büyüktür, kıymeti çoktur. İlk yazımız hoşgörüden ibaretti, sevmekti teması..

Bu yazı ikinci vazifeyle ilgili olmalıydı, oluyor. Allah’ a hamd listesi oluştursam şüphesiz en başlarında yerini birlikte çalıştığım kardeşlerim, arkadaşlarım oluşturur. Onlardaki birlik,  sevgi ve yardım etme ihtiyacı vardır içeriğinde.

 

         Geçtiğimiz Perşembe günü “Her Anımız SOSYAL, Her Yanımız SORUMLULUK” diye haykırdı Sosyal Sorumluluk Komisyonumuz ve üniversitemizdeki sözüne er topluluklarımız. Gayemiz üniversitemizde bulunan maddi katkıya ihtiyacı olan arkadaşlarımıza karınca misali yardım etmekti. İki hafta bile sürmedi çalışmalarımız; içerik belirledik, format hazırladık, usul tartıştık, yöntem belirledik. Sonra başladık yönteme uygun ilerlemeye, yardımseverlik en iyi yapmaya çalıştığımız şeydir belki de..

 

Vitrinde olan topluluklarımızın yanında olmayanlar da vardı, belki de işin büyüğünü onlar üstlendi var olsunlar. Babalar gibi bir program oldu Elhamdulillah, gelirini de Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrencileri olarak üniversitemizin Burs Koordinatörlüğüne bağışlıyoruz. Ama tabi asıl başarı katkı sağlayan sorumluluk sahibi herkesindi. Hem hocalarımız hem arkadaşlarımız o gün yaptıkları katkılarla en az öğrencimizi harçlıklandırdılar sağ olsunlar.. Daimi katkısı için başta Rektörümüz Prof. Dr. Peyami Battal olmak üzere hepsine çok teşekkür ediyoruz ancak en büyük teşekkürü ilk yazımıza hoşgörüyle cevap veren 20 esnafımıza etmek gerekiyor, kendileri hoşgörülerini gösterdiler üzerine de programımıza katılan en az 50 misafirimizi (çekiliş usuluyle) mekanlarında sinemaya, çaya, kahveye, tatlıya ve yemeğe misafir etmek istediler ve yaptılar eksik olmasınlar..

 

         Çarşıdaki esnafımızdan bahsederken, kampüsümüzdekileri dillendirmemek olmaz, “Yemeğim Askıda”projemizle ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerinin öğünlük yemek ihtiyaçlarını karşılayan kantin ve kafeterya işletmelerimiz bizleri çok mutlu ettiler, şad olsunlar..

 

        

         “Soframı Paylaşıyorum” etkinliğimiz var bir de. İki hafta önce başlamış olduğumuz etkinliğimizde amacımız özellikle yurtlarda kalan arkadaşlarımızı Van’ da yaşayan ailelerin evlerinde misafir etmek. Buradaki gaye öğrencilere manevi aileler, ailelere manevi evlatlar bulmaya çalışmak. Amacımız kesinlikle maddi şartlandırmalar içermiyor zira arkadaşlarımızın ekonomik ve sosyal durumlarıyla belirlemeler yapmıyoruz, yapmak istemiyoruz. Bu projemizde ciddi desteğe ihtiyacımız var, her hafta sonu farklı evlerde genç misafirler bulunsun istiyoruz. Bunun için de hem ailelerden hem de öğrencilerden talep artışı bekliyoruz.

 

         Son olarak bir de “#BuHaftaÇaylar” etkinliğimizden bahsetmeliyim. Bunun da ön görüşmeleri tamam, başlamak için bekliyoruz. Eli kulağında anlayacağınız. Bu etkinliğimizle de ilimizdeki kurum ve kuruluşların en yetkilisiyle memleketin en hür gençlerini bir araya topluyoruz hem de cafe ortamında. Hem kurum amirleri gençlerle bir araya gelecek sohbet edecek hem gençler büyüklerimizin tecrübelerinden faydalanacak hem de ilin farklı işletmelerine haftada bir gün ekonomik katkıda bulunulacak. Valiyle sanat konuşulacak, emniyet müdürüyle spor, kültür müdürüyle gençlik.. Listeyi uzatmamakta fayda var ki sürprizi kaçmasın.

 

        

         Dedik ya derdimiz, dilimiz, aşkımız Van. Ne yapıyorsak memlekete aşktandır evvela. Yardım etmek istiyoruz kahrı büyük olan Van’ ımıza.. Yazımızı dilek’ çe diye adlandırdık, ilk yazımızı esnafımıza yazmıştık; bir kısmı yanıtlandırdı, büyük çoğunluğu müstesna. Bu yazımız da memlekete dilekçe olsun istedik, taleplerimiz var sizlerden. Yukarıya yazdığım projelerimizin tamamını temsiliyet hakkına sahip olduğumuz arkadaşlarımıza madden, manen, kalben ve fikren yardımlar olsun diye yapıyoruz ve bunlardan hiç birini de burada reklam etmek için paylaşmıyoruz. Reklam yapılacaklar ilgili şekliyle paylaşılıyor  zaten. Asıl niyetimiz bu yazımızı okuyan her hangi bir büyüğümüz- kardeşimiz- vatandaşımız yukarıda ifade edilen herhangi bir projeye katkı sunsunlar ve bizim yardım etmek istediklerimize yardım eli uzatsınlar hem de belki madden, belki manen, belki kalben ve hatta belki fikren..

 

Varsa kusurumuz affola…


Emre Karaduman

Kaynak: